czwartek, 13 grudnia 2012

Kolczatka. ZRÓB TO SAM NA ŚWIĘTA
Witam - już po raz czwarty - na przedświątecznych zajęciach praktycznych :). Na poprzednich zajęciach zrobiliśmy:

- choinki z papieru,
- lilie i paprocie, a z nich wianki i girlandy,
- gwiazdy origami.

Dziś proponuję kolczatkę. Niby wspomnienie z jakichś szkolnych choinek, ale tak naprawdę odkryłam ją całkiem niedawno, przeglądając... amerykański magazyn wnętrzarski w Internecie. Zupełnie nieoczekiwanie, w bardzo współczesnym i stylowo wysmakowanym mieszkaniu, znalazłam starą, poczciwą kolczatkę - pod nazwą "Polish porcupine ball". To rzeczywiście typowo polska ozdoba, choć nie ma nic wspólnego z jeżozwierzem (porcupine). Z kolczatką też zresztą nie. W rzeczywistości jest to symbol gwiazdy, jednak na swoje potrzeby pozostanę przy nazwie "kolczatka". Powiem jedno: kolczatka to jest to! Nie wiem, dlaczego nigdy wcześniej jej nie zrobiłam. Może dlatego, że miałam w pamięci kolczatki z kolorowej bibułki, które wydawały mi się zbyt "ludowe" jak na moje potrzeby, albo zbyt pracochłonne i trudne? Rzeczywiście, kolczatka wymaga sporo cierpliwości, ale warto. A jeśli zamiast tradycyjnych kolorowych bibułek użyjemy jednokolorowego papieru, np. białego, to otrzymamy całkiem nowoczesną ozdobę (świetnie wyglądałaby np. w industrialnym lofcie, ale też w drewnianej górskiej chacie). Nowoczesną, a jednak jak najbardziej tradycyjną. Niech się schowają szklane bombki! Do dzieła!

Potrzebne będą: papier, nożyczki, klej, igła i nitka, gumka recepturka.

1. Wycinamy z papieru koła o jednakowej wielkości. Na jedną kolczatkę potrzebne będzie 10 kół (lub więcej, jeśli kolczatka jest bardzo duża). W kole robimy osiem promienistych nacięć, dochodzących do ok. 1 cm od środka.
2. Powstałe w ten sposób wypustki zawijamy w rożki i sklejamy klejem. (Można sobie pomóc, modelując rożki na ołówku, ja go nie używam).
3. W ren sam sposób zwijamy wszystkie wypustki. Spodnia strona figury jest płaska, wszystkie rożki są zawinięte na tę samą stronę. W ten sposób postępujemy z pozostałymi kołami.
4. Na nitce nawleczonej na igłę robimy węzełek i nawlekamy kawałek gumki recepturki.5. Nawlekamy na nitkę pięć segmentów płaską stroną do dołu.
6. Następnie nawlekamy pięć pozostałych segmentów wypukłą stroną do dołu.7. Na koniec nawlekamy znów kawałek gumki recepturki i przesuwamy go w dół, ściskając segmenty kolczatki. Gumka pozostanie na swoim miejscu i kolczatka nie będzie się rozprężać. Gotowe.


Tak prezentują się gwiazdy-kolczatki w mało tradycyjnej, ale z pewnością zimowej stylizacji:
Za tydzień zapraszam na ostatnią już odsłonę akcji przedświątecznej. Pozostaniemy w kręgu polskich tradycji. Tymczasem - miłej i twórczej zabawy!6 komentarzy:

 1. Cudne! Pamiętam, że dzieciństwie robiłam takie z kolorowej bibułki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczne, ale na pierwszy rzut oka - trudne! Mam pytania:
  Ile robisz taką jedną kolczatkę?
  I czy bardzo przy tym klniesz?;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zacznę od końca: ja w ogóle mało klnę, tylko w wyjątkowych sytuacjach i robienie kolczatki do nich nie należy ;)
   Pierwszą robiłam oglądając "Scoop" Woody'ego Allena i zajęło mi to większą część filmu, ale nie szkodzi, bo widziałam go już wiele razy. Za to z następnymi poszło już jak po maśle :)

   Usuń
 3. Piękne:)Robiłam takie dziecięciem będąc:)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowo.
Komentarze są moderowane ze względu na spam. Nie cenzuruję opinii.