piątek, 24 maja 2013

ZŁÓŻ SOBIE W MAJU: klasyczne irysy origamiMaj jest miesiącem kwiatów, więc majowy odcinek cyklu origami musi być kwiatowy. W moim ogrodzie pierwsze irysy dopiero nieśmiało otwierają główki, za to te papierowe kwitną w wazonie już od dłuższego czasu.


Dzisiaj zapowiadana dawno temu instrukcja składania krok po kroku (przepraszam za opóźnienie). Jeśli czytają mnie dzieci, to podpowiadam, że własnoręcznie zrobiony bukiecik origami będzie na pewno miłą niespodzianką na Dzień Matki :). To już w niedzielę!


Złóż sobie irysy

1. Zaczynamy od wykonania 4 zagięć przez środek arkusza. Linię zaznaczoną na czerwono zaginamy wklęśle, a resztę wypukle. 2. Korzystając z zagięć wklęsłych, dwa przeciwległe rogi figury wpychamy do środka. Powstaje kwadrat. 3. Tak ma wyglądać wnętrze figury.


4. Układamy figurę otwarciem ku górze. 5. Jedno ze skrzydełek z wierzchu zaginamy do linii środkowej. 6. Rozkładamy zagięcie, otwieramy skrzydełko i rozpłaszczamy.


7. Zaginamy do środkowej linii dwa brzegi. 8. Rozkładamy i wywijamy znajdującą się pod małymi skrzydełkami część na zewnątrz ku dołowi. 9. Powstały języczek zaginamy do góry.


10. Przekładamy małe skrzydełko na bok. 11. Kroki 5-10 powtarzamy z pozostałymi trzema skrzydłami figury. Powstała figura ma kształt rombu. 12. Dwa wierzchnie skrzydełka zaginamy do linii środkowej. Powtarzamy to po spodniej stronie i na bocznych skrzydełkach. (rozkładamy duże skrzydełka tak, aby znalazły się na zewnątrz - wierzch i spód - i zaginamy jak poprzednio do linii środkowej).


13. Tak wygląda figura po zrobieni zagięć. To już prawie koniec. Górne części figury stanowią płatki. 14. płatki zaginamy do dołu, najpierw wierzch i spód. 15. Następnie zaginamy pozostałe dwa płatki.


16. Odciągamy płatki na boki i irys gotowy. Zapewniam, że łatwiej go zrobić niż to opisać :).

(Podpowiedź: jeśli płatki zawiniemy lekko na ołówku, to zamiast irysa powstanie lilia).

Moje irysy nawlekłam na pomalowane na zielono (farbą plakatową) patyczki do szaszłyków.

10 komentarzy:

 1. Ja nie rozumiem ;c

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie ogarniam do punktu 7 D;

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to pomoże:

   https://www.youtube.com/watch?v=zJGC4aGfGoQ

   Usuń
 3. trudne ale efekty są świetne(:

  OdpowiedzUsuń
 4. Może jakiś kolor? Przecież nic nie widać, no ale trzeba mieć trochę wyobraźni😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak nie widać, to może trzeba udać się do okulisty? No ale trzeba mieć trochę wyobraźni.

   Usuń

Dziękuję za Twoje słowo.
Komentarze są moderowane ze względu na spam. Nie cenzuruję opinii.