wtorek, 7 maja 2013

Jak dobrze zacząć dzień?Najlepiej od dobrego śniadania wśród kwiatów. Polecam twarożek z czosnkiem niedźwiedzim - to na śniadanie. A co do kwiatów, to w maju możliwości są niemal nieograniczone, wystarczy się tylko rozejrzeć. Ja narwałam rzeżuchy łąkowej i ścięłam parę gałązek śliwy.Trzeci bukiecik to pomysł dla tych, którzy nie mają żadnej łąki, ogrodu ani sadu w zasięgu ręki. I moja majowa propozycja origami - klasyczne irysy. Instrukcja wkrótce, a kwietniowe origami można znaleźć TUTAJ.Wracając do śniadania - czosnek niedźwiedzi to świetne uzupełnienie majowej diety. Posiekany dodaję do twarożku jak szczypiorek (którego jest krewnym), przyprawiam nim potrawy. Można go też potraktować jak pikantny odpowiednik sałaty, całe liście kładę na kanapki, albo robię z nich sałatki.

Źródło: Wikimedia Commons
Czosnek niedźwiedzi zawiera dużo witaminy C i, jak wszystkie czosnki, ma właściwości bakteriobójcze. W naszej florze rośnie dziko, głównie w górach, w wilgotnych lasach liściastych, ale uwaga! w Polsce czosnek niedźwiedzi jest objęty ochroną gatunkową, a to oznacza, że nie można go pozyskiwać z naturalnych stanowisk. Dlatego najlepiej poszukać sadzonek w sklepach ogrodniczych i uprawiać go we własnym ogródku. Nie będzie sprawiał kłopotu.


U mnie rośnie pod murkiem, w zapomnianym, dosyć cienistym zakątku ogrodu, do którego rzadko zaglądam (i na pewno nie po to, żeby prowadzić tam intensywne działania ogrodnicze). Troszczy się sam o siebie - idealne warzywo, prawda? Przy tym kwiaty ma również dekoracyjne.

Krótko mówiąc - same zalety. Miłego dnia!

2 komentarze:

  1. Miłego:) Uwielbiam takie nieoczywiste bukiety. A czosnku niedźwiedziego lepiej jest nie pomylić z liśćmi konwalii.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie lepiej :). Ale nie byłoby to takie łatwe, zapach jest zdecydowanie czosnkowy. No i konwalie u mnie dopiero wyłażą z ziemi. Pozdrowienia!

      Usuń

Dziękuję za Twoje słowo.
Komentarze są moderowane ze względu na spam. Nie cenzuruję opinii.