niedziela, 24 czerwca 2012

Gościu, siądź pod mym liściem! Syrop z kwiatów lipy


       Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!
       Nie dójdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
       Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie
       Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.
       Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,
       Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.
       Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
       Biorą miód, który potym szlachci pańskie stoły.
       A ja swym cichym szeptem sprawić umiem snadnie,
       Że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie.
       Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie
       Jako szczep napłodniejszy w hesperyskim sadzie.

Lipa ma rację, że się tak zachwala, a siadywać pod nią lubił nie tylko Kochanowski. Ja też lubię i na szczęście mogę to robić do woli. Zaraz obok mojego tarasu rośnie sobie pokaźna lipa. Od kilku dni w całym ogrodzie unosi się ten nieziemski zapach lipowych kwiatów! (Mój ulubiony, na równi z zapachem konwalii). W pachnących gałęziach zwieszających się nad tarasem, wesoło brzęcząc, pracowicie uwijają się... pszczoły, chciałoby się napisać. Ale prawdę mówiąc, są to głównie trzmiele. Pszczoły niestety są w ostatnich latach w odwrocie, a zresztą z jakichś niewyjaśnionych przyczyn wolą u mnie białą koniczynę. Ale cieszę się, że przynajmniej trzmiele jeszcze dają sobie radę. Miodu z własnej lipy miała nie będę, będzie natomiast herbatka z z suszonych kwiatów i kwiatowy syrop.


Zbierając zioła (w tym również kwiaty) warto pamiętać o kilku zasadach. Wybierając się na zbieranie ziół najlepiej zaopatrzyć się w wiklinowy koszyk. Zbieramy je w dzień słoneczny, przed południem, gdy rosa już obeschła, a rośliny jeszcze nie przywiędły od upału. Wtedy stężenie olejków eterycznych jest najwyższe. Zioła można też zbierać późnym popołudniem. Oczywiście zbieramy je tylko z terenów czystych, z dala od uczęszczanych dróg i innych źródeł zanieczyszczeń. Po zebraniu już ich nie płuczemy.

Na zbiór kwiatów lipy mam tylko dzisiejszy dzień, przez ostatnie kilka dni intensywnie padało, a od jutra znowu zapowiadane są deszcze. Zabieram się więc do pracy, jeszcze tylko podam przepis na syrop z lipy:

Składniki:
1 litr wody
1 kg cukru
miska kwiatów lipy (bez przylistków)
2 cytryny
ewentualnie odrobina kwasku cytrynowego

Przygotowanie:
Przebrane kwiaty wkładamy do garnka. Wyszorowane cytryny kroimy na drobne kawałki i wykładamy na kwiaty. Zalewamy gorącym syropem z cukru i wody (i kwasku). Syrop powinien przykryć wszystkie kwiaty. Garnek przykrywamy i odstawiamy na 48 godzin. Następnie przelewamy syrop przez sito lub gazę, wyciskając dokładnie kwiaty. Gotujemy przez chwilę i przelewamy do wyparzonych butelek.

 

7 komentarzy:

 1. Syrop z lipy? To musi być cudo!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudowny sposób, żeby zamknąć lato w butelce :)

   Usuń
 2. piękny ten wiersz na początku i taki prawdziwy :)
  i ładnie o swojej lipce piszesz, ciekawe jaki wyjdzie ten soczek, dasz troszkę? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iko, od czasów Jana Kochanowskiego sporo się zmieniło, ale na szczęście lipy zostały takie same :). Tylko może kwitną trochę wcześniej, bo wcale nie w lipcu. A czy dam troszkę? Hmmm... właśnie podsunęłaś mi pewien pomysł. Śledź mój blog ;)

   Usuń
  2. Już prawie, prawie lipiec:) Jak to dobrze, że w tym wirze drzewa pozostają niezmienne w swej uroczej zmienności pór roku. Lato w butelce...

   Usuń
 3. Miodek lipowy uwielbiam, ale soczku nigdy nie próbowałam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowo.
Komentarze są moderowane ze względu na spam. Nie cenzuruję opinii.