czwartek, 28 marca 2013

W Wielkim Tygodniu...
Wielkim Tygodniu szczególnie czuję potrzebę, żeby sięgnąć gdzieś poza doczesność. Zaczerpnąć ze źródła, cofnąć się do korzeni... Słucham Ensemble Peregrina. To zespół muzyki dawnej z Bazylei pod kierunkiem Agnieszki Budzińskiej-Bennett. Ensemble Peregrina bada, rekonstruuje i wykonuje muzykę sakralną i świecką średniowiecza. Płyta "Crux" zawiera muzykę pasyjną i wielkanocną z XIII i XIV w.
"Sacer nidus" - "święte gniazdo", czyli Gniezno, to zbiór pieśni, które składają się na opowieść o trzech wybitnych postaciach wczesnego średniowiecza: św. Wojciechu, cesarzu Ottonie III i Bolesławie
Chrobrym. Album zaczyna się od "Bogurodzicy", a kończy lamentem po śmierci Bolesława Chrobrego z kroniki Galla Anonima. Przenoszę się o 1000 lat w przeszłość. Do naszych początków.

Płyty można znaleźć np. w e-sklepie Empiku, albo posłuchać online przez Spotify. A w Wielką Sobotę koncert Ensemble Peregrina z ubiegłorocznego Festiwalu Misteria Paschalia będzie można usłyszeć na antenie Programu II Polskiego Radia o godz. 20.30. Warto.
Wracam do spraw bardziej przyziemnych.
Na zdjęciach tegoroczne zaklinanie wiosny (u góry) i święconka sprzed paru lat, zdjęcia jakimś cudem znalezione w czeluściach twardego dysku mojego komputera. Mojego autorstwa (zdjęcia i ich obiekty). Podejrzewam, że w tym roku baby będą bardziej urodziwe, a zdjęcia - troszeczkę lepsze ;). Ale i tak miło powspominać słoneczne chwile. A teraz - zabieram się za kompletowanie przepisów na tegoroczne świąteczne smakołyki. Mam zamiar połączyć tradycję i nowoczesność :).
6 komentarzy:

 1. Dziękuję za podpowiedź muzyczną, zapowiada się bardzo ciekawie :)
  I wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
 2. Radosnych, zdrowych, spokojnych, rodzinnych, ciepłych, słonecznych Świąt:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) I Tobie również cudownych Świąt!

   Usuń

Dziękuję za Twoje słowo.
Komentarze są moderowane ze względu na spam. Nie cenzuruję opinii.