wtorek, 29 maja 2012

Len trwały

Nareszcie doczekałam się! Kwitnie!Len trwały (Linum perenne) to bylina, którą poznałam przez Internet. Już nie pamiętam jak i gdzie to się stało, w każdym razie naoglądałam się zdjęć, naczytałam o błękitnych łanach falujących na wietrze i zapragnęłam mieć te kwiaty w swoim ogrodzie. Ubiegłej wiosny kupiłam nasiona, wysiałam, potem pieczołowicie pielęgnowałam rozsadę. Pod koniec lata posadziłam sadzonki w ogrodzie. Dobrze przetrwały zimę, a teraz mogę cieszyć się kwiatami.


Czy było warto czekać? Tak, choć len to roślina o bardzo delikatnej urodzie. Na długich, tworzących luźne kępki łodygach, osadzone są małe, lancetowate listki. Główki delikatnie się skłaniają, a kwiaty mają piękną błękitno-fioletowawą barwę. Kwitną jednak krótko. Cała roślina rzeczywiście delikatnie drży na wietrze.


Len można uprawiać na glebach ubogich w składniki pokarmowe i wodę. Wymaga stanowiska słonecznego. Nasiona można wysiewać wiosną wprost do gruntu (na co ja się jednak nie odważyłam). Może też rozsiewać się sam (na co liczę).W zeszłym roku udało mi się wyhodować ponad 20 sadzonek. Wszystkie posadziłam razem, jednak nie stworzyły (jeszcze?) wyrazistego akcentu w ogrodzie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku to się zmieni, kępki się jeszcze rozrosną, wyrosną samosiejki i rzeczywiście doczekam się falujących łanów. Na razie podziwiam kwiatki na zbliżeniach.
3 komentarze:

Dziękuję za Twoje słowo.
Komentarze są moderowane ze względu na spam. Nie cenzuruję opinii.